Przebarwiające się jesienią liście zachwycają. Żółknięcie i opadanie liści w innym terminie, niż jesień, zaczyna nas niepokoić. Sadzimy w ogrodzie rośliny, aby tworzyły piękny widok. Często oprócz funkcji estetycznej, mają funkcję przysłonięcia nieciekawego miejsca, osłaniają nas przed spojrzeniami sąsiadów, czy przechodniów, dają cień, a ponadto chronią przed hałasem, wiatrem, czy kurzem. Co zatem zrobić, by pięknie rosły i spełniały swoje funkcje jeszcze lepiej?
Niedobór składników odżywczych
Tutaj należałoby zastosować zasadę – lepiej zapobiegać niż leczyć. Podczas zakupu roślin, wybierać zdrowe egzemplarze. Tak też robimy, mówicie. I to prawda. Warunki po czasie się zmieniają, pojawiają się choroby roślin ogrodowych i szkodniki. Rośliny zaczynają żółknąć, a my wpadamy w panikę. Dlaczego nasze rośliny żółkną? Jakie są przyczyny żółknięcia liści? Żółknięcie roślin w ogrodzie może być spowodowane różnymi czynnikami, a identyfikacja konkretnych przyczyn wymaga analizy warunków wzrostu oraz obserwacji roślin.
Jedną z głównych przyczyn żółknięcia roślin może być niedobór konkretnych składników odżywczych. Rośliny potrzebują różnych pierwiastków, takich jak azot, fosfor, potas, żelazo, magnez itp. Niedobór któregoś z tych składników może prowadzić do utraty barwy liści.
Np. Azot – braki tego składnika w glebie można zaobserwować bardzo wyraźnie po wyglądzie roślin. Niedobór azotu w glebie powoduje, że rośliny rozwijają się słabo, są niskie, wątłe i bladozielone. Najstarsze liście żółkną i usychają.
Nadmiar wody lub niedobór wody
Nieprawidłowa ilość wody może wpływać na zdrowie roślin. Nadmierna wilgotność gleby może prowadzić do gnicia korzeni i problemów z dostępem roślin do tlenu, podczas gdy niedobór wody może powodować przesuszenie roślin. Kiedy liście zaczynają żółknąć i schnąć, najczęściej powodem są błędy w podlewaniu. Zwykle rośliny reagują tak na zbyt małą ilość wody. Dlatego ważne jest regularne podlewanie, ale też – dostosowanie częstotliwości podlewania oraz ilości wody do potrzeb danego gatunku.
Problemy z glebą
Nieprawidłowe pH gleby, zasolenie lub inne problemy glebowe mogą wpływać na zdrowie roślin i prowadzić do żółknięcia liści. Każdy gatunek ma swoje optymalne ph gleby dla roślin.
Np. Rododendrony źle reagują na nieodpowiednie podłoże. Nie lubią gleb wapiennych, nieurodzajnych, ciężkich i nieprzepuszczalnych. Nie odnajdują się zarówno na terenach suchych, jak i podmokłych. Gleba, na której je sadzimy, powinna mieć pH 4,5-5,5.
Rada
Jeśli powodem żółknięcia liści jest zbyt wysokie pH, glebę można wzbogacić kwaśnym torfem lub specjalnym nawozem do rododendronów.
Choroby roślin ogrodowych
Choroby grzybowe, wirusy lub bakterie mogą powodować żółknięcie roślin. Objawy te mogą obejmować plamy, plamki, zdeformowane liście i inne nieprawidłowości.
Antraknoza – brązowe plamy na liściach, które powodują ich błyskawiczne żółknięcie i opadanie.
Rdza liści – jasnożółte plamy, z czasem zmieniające się w brązowo-czerwone.
Plamistość liści – jasnozielone plamki, przechodzące dość szybko w brązowo-czarne.
Mączniak prawdziwy – odbarwienia i białawy nalot, dający efekt opadania liści.
Rada
Należy usuwać chore i porażone egzemplarze, aby nie stały się przyczyną chorób dla innych. Usunięte elementy nie nadają się na kompost, trzeba je szybko zniszczyć, spalić.
Szkodniki
Atak szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy czerwce, może prowadzić do osłabienia roślin i ich żółknięcia. Zwalczanie szkodników w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto się im dokładnie przyjrzeć i podjąć odpowiednie działania odpowiednio wcześnie.
Praktycznie każda roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Ich obecność w ogrodzie jest oznaką równowagi ekosystemu, która jest niezbędna w środowisku. Natomiast problem pojawia się w sytuacji, gdy jest ich zbyt dużo. Będąc użytkownikiem ogrodu, warto mieć kilka kluczowych preparatów na najpopularniejsze szkodniki.
Środki owadobójcze mają różny sposób działania:
- kontaktowy – działają poprzez zetknięcie się z naskórkiem owadów,
- żołądkowy – wykazują skuteczność po zjedzeniu części rośliny przez szkodniki i wniknięciu do przewodu pokarmowego,
- gazowy – oddziałują na owady poprzez układ oddechowy,
- łączony – działają za pośrednictwem kilku układów.
WAŻNE!!! Corocznie występuje duża rotacja na rynku, wiele jest wycofywanych, a na ich miejsce pojawiają się nowe zamienniki.
Warunki środowiskowe
Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak upały, susza, przymrozki lub nadmierne nasłonecznienie, mogą wpływać na zdrowie roślin i powodować ich osłabienie, a nawet całkowite zamieranie.
Zapobieganie i profilaktyka.
Np. zabezpieczanie roślin wrażliwych przed przymrozkami – Skutecznym sposobem na zabezpieczenie jest ich okrycie. Idealnie nadają się do tego materiały powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych, jak biała agrowłóknina.
Stres mechaniczny
Uszkodzenia mechaniczne, takie jak przycinanie roślin (niewłaściwe lub w nieodpowiednim okresie), zbyt mocne nawożenie (spalenie roślin nawozem), czy przewracanie roślin podczas prac ogrodniczych, uszkadzanie roślin maszynami ogrodniczymi, obgryzanie, drapanie przez zwierzęta, mogą powodować osłabienie roślin, a w konsekwencji stają się przyczyną żółknięcia liści.
Podsumowanie
Należy zachować czujność, obserwować swoje rośliny i reagować jak najszybciej. Ale przede wszystkim należy zapewnić im jak najlepsze dla danego gatunku warunki rozwoju. Jeśli zauważysz, że twoje rośliny żółkną, warto zidentyfikować potencjalne przyczyny i podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić warunki wzrostu. Badanie gleby, dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, kontrola ilości wody, ochrona przed chorobami i utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych mogą pomóc w poprawie stanu roślin.
Jeśli nie wiemy, co dzieje się z naszą rośliną, weźmy chory fragment, np. liść lub zdjęcie do centrum ogrodniczego. Pracownicy pomogą dobrać odpowiedni preparat.
A jeśli unikamy chemii, możemy wypróbować „babcine – naturalne” sposoby na choroby i szkodniki. Ale to już temat na następny wpis.